Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
18,8121
EURO
20,4520
IMKB
5,231
ALTIN
1.164,360
 
Hava Durumu ANKARA
4 / 8 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
Bakan Nebati’den enflasyon mesajı
Bakan Nebati’den enflasyon mesajı
 
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bir yandan enflasyonla kararlılıkla mücadele ederken diğer yandan vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek konusunda gerekli tüm adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
26.11.2022 - 08:56

2023 Yılı Gelir Bütçesi, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi Maddeleri, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi Maddeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener'in Nureddin Nebati'den, “Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır” sözlerini tekrar etmesini istemesi üzerine, kapanış konuşması yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şener'in isteğini geri çevirmedi.

“TÜRKİYE MAKROEKONOMİK TEMELLERİNİN NE DENLİ KUVVETLİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA KANITLAMIŞTIR”

Nebati kapanış konuşmasında ise şunları söyledi:Bakan Nebati’den enflasyon mesajı

* “2008 finansal krizinden bu yana küresel ölçekte en zorlu şartların yaşandığı bir dönemden geçmekteyiz. 2020 yılının başında ortaya çıkan salgın sürecinde ülkeler ilk önce ivedi karar alabilme, daha sonra ise kayıpları telafi edebilme kabiliyetleri ile sınanmışlardır. Olayın toplum sağlığı boyutunun yanı sıra, ekonomi alanında Türkiye tüm dünyaya örnek olacak bir performans göstermiştir. Öyle ki, Türkiye, daha önce tecrübe edilmemiş böylesi bir küresel şok karşısında makroekonomik temellerinin ne denli kuvvetli olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

* 2021 yılında salgının neden olduğu küresel tedarik zincirindeki sorunlar, artan emtia fiyatları ve üretimde yaşanan aksaklıklar; yatırım, istihdam ve ekonomik büyüme üzerinde riskler ortaya çıkarmıştır. Tüm olumsuzluklara karşın ekonomik büyüme 2021 yılında yüzde 11,4 ile son 50 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. İhracatta rekorlar kırılmış, makine teçhizat yatırımları kesintisiz devam etmiş, üretim artışı istihdam artışıyla desteklenmiştir. Bununla birlikte, 2021 yılında ihracattaki ivmelenme ve turizmdeki toparlanma sayesinde cari açığın milli gelire oranı önemli ölçüde gerilemiş, ülkemiz istihdam sağlamada OECD ülkeleri arasında en üst sıralarda yer almıştır.

“ENERJİ KRİZİ KÜRESEL ÖLÇEKTE ENFLASYON ORANLARININ ARTMASINA YOL AÇMIŞTIR”


* Salgın sonrası dönemdeki genişlemeci politikalar, tedarik zincirlerindeki bozulma, küresel navlun fiyatlarındaki artış ve Rusya-Ukrayna savaşının derinleştirdiği enerji krizi küresel ölçekte enflasyon oranlarının artmasına yol açmıştır. Enflasyon tüm ülkelerin üstesinden gelmeye çalıştığı küresel ölçekte önemli bir sorun haline gelmiştir. Küresel zorlukların arttığı ve öngörülebilirliğin azaldığı bu süreçte enflasyon ülkemizde de artış göstermiştir. Bu gelişmede, döviz kurları ve ithalat fiyatları gibi arz ve maliyet yönlü etkenler belirleyici olurken, uluslararası fiyatlara duyarlılığı yüksek olan enerji, ulaştırma ve gıda fiyatlarındaki ivmelenme dikkat çekmiştir.

“VATANDAŞLARIMIZIN REFAH SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK KONUSUNDA GEREKLİ TÜM ADIMLARI ATTIK”

* Enflasyon karşısında vatandaşlarımızın alım güçlerini korumak için birçok tedbiri hayata geçirdik. Çalışanlarımıza ve emeklilerimize yönelik ücret ve maaş iyileştirmeleri yaptık. Tüm ücretlilerin asgari ücret tutarına kadar olan gelirlerinden vergileri kaldırdık. Başta gıda ve elektrik olmak üzere temel ihtiyaç ürünlerinde KDV indirimi yaptık.

* Küresel enerji krizinden kaynaklanan fiyat artışlarının halkımıza asgari düzeyde yansıması için yüksek oranlı sübvansiyonlara devam ediyor, ihtiyaç sahibi ailelerimize elektrik ve doğalgazda tüketim desteği sunuyoruz. Ayrıca gıda arz güvenliğini temin etmek için dış ticaret tedbirleri alınmış ve tarımsal destekler ile Hazine faiz destekli kredi imkânları genişletilmiştir.

* Bir yandan enflasyonla kararlılıkla mücadele ederken diğer yandan vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek konusunda gerekli tüm adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz.

“KKM'NIN KATKISIYLA TÜRK LİRASININ SEYRİ YILBAŞINA GÖRE REEL OLARAK ARTMIŞTIR”

* Finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz yılın aralık ayında Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları (KKM) uygulamasını devreye aldık. Küresel finansal koşulların bu denli sıkılaştığı, pek çok para biriminin dolara karşı değer kaybettiği son dönemde KKM'nın katkısıyla döviz kurlarının seyri geçmiş dönemlere kıyasla önemli ölçüde istikrar kazanırken, Türk lirasının seyri yılbaşına göre reel olarak artmıştır.

* KKM ile birlikte devreye aldığımız tamamlayıcı ürünlere vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi ve destek sayesinde Türkiye ekonomisine yönelik çizilen felaket senaryoları boşa çıkmıştır. Türkiye Ekonomi Modeli'nin hedefleri doğrultusunda yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiriyoruz.

“İSTİHDAM TARİHİ YÜKSEK SEVİYELERE ULAŞMIŞTIR”

* Bu sayede, 2022 yılında da ekonomik büyüme dengeli görünümünü korumuş, istihdam tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştır. Önümüzdeki dönemde de yüksek katma değer üreten, küresel ölçekte daha üst seviyelere hızla yükselen müreffeh bir Türkiye için olanca gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği ve ülkemizin topyekûn kalkınmasını hedefleyen ‘Türkiye Yüzyılı' vizyonu çerçevesinde önemli adımları hep beraber atacağız.

* 2021 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı ile 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'ne ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerini tamamlıyoruz. Bugüne kadar yapılan tüm özverili çalışmalar için Plan ve Bütçe Komisyonumuzun değerli Başkan ve üyelerine, kıymetli katkılarını esirgemeyen herkese, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Kaynağını milletimizin alın terinden alan bugüne kadarki bütçeleri nasıl milletimizin bizlere emaneti olarak gördüysek, 2023 yılı Bütçesini de aynı şekilde görüyoruz.”Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Asgari Ücrete Yüzde 50 Zam Yolda

EYT'li Çalışana 5 Puan Formülü

Açlık ve Yoksulluk Sınırında Rekor Artış
»  Ucuz Otomobil Beklentisi Suya Düştü
»  Flaş..Faiz 2 Yıl Sonra Tek Hanede
»  ÖTV Matrahı Güncellendi Ama...
»  Vergi ve Harçlarda Yüzde 122 Zam
»  S.Arabistan'dan 5 Milyar Dolar Geliyor
»  Otomobil Satışları Durdu
»  Matrah Düzenlemesinde Tarih Belli Oldu
»  Fitch’ten Türkiye'ye Yeni Kredi Notu
»  Doğalgaz Fiyatlarına Zam Gelecek mi?
»  Dikkat Çeken Faiz Tahmini
»  EYT'de En Düşük Emekli Aylığı Belli Oldu
»  Enflasyon Beklentisi Yine Arttı!
»  Benzin Fiyatlarında Yeni İndirim!
»  Morgan Stanley'den Türkiye Analizi
»  Araç Kasko Fiyatları Dudak Uçuklatıyor
»  Tarımda Üretici Enflasyonunda Yeni Zirve
»  Altın Fiyatları Rekor Tazeledi
»  Motorine Bu Gece İndirim Geliyor
»  'Efsane Fiyatlar' Enflasyona Yenildi
»  Asgari Ücrette Yeni Model!
»  Motorine İndirim Geliyor
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
GAZETEC? ACI S?YLER !

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Matematik Ucuzlugu

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.