Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
23,3264
EURO
25,4518
IMKB
5,561
ALTIN
1.459,820
 
Hava Durumu ANKARA
16 / 26 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
Meral Akşener: Kılıçdaroğlu’na Kefilim
Meral Akşener: Kılıçdaroğlu’na Kefilim
 
Meral Akşener: Kılıçdaroğlu’na kefilim, ne Abdullah Öcalan’ı çıkarır ne PKK ve FETÖ ile el sıkışır ne de Habur rezaletini yaşatır Akşener, Sinan Oğan'ın Erdoğan'a destek verme kararıyla ilgili olarak da düşüncelerini açıkladı.
 
23.5.2023 - 07:38

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekonominin esas patronu güvendir. En basitinden, Kemal Bey kazanacak anketlerine inanıldığı anda borsa ne oldu? Fevkalade yani bu satın alındı" dedi. Akşener, "Ben Sayın Kılıçdaroğlu’na kefilim. Ne Abdullah Öcalan’ı çıkarır ne PKK ile el sıkışır ne Habur rezaletini yaşatır ne de FETÖ ile el sıkışır”  diye konuştu. Akşener, cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan'a destek verme kararı için de "Şaşırdığımı söyleyemem" dedi. Akşener, "Kişisel kararını saygıyla karşılıyorum. Ama o yüzde 5.3'lük seçmenin koştura koştura Erdoğan'a oy vermeye gideceğini düşünmüyorum" görüşünü ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, HaberTürk canlı yayınında soruları yanıtladı. Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı’nı destekleyeceği yönündeki açıklamasının sorulması üzerine Akşener, kendisinde bu konuda olumlu ya da olumsuz değerlendirme yapma hakkını bulmadığını, bu değerlendirmeyi Oğan’a oy veren seçmenlerin yapacağını söyledi.

“Şaşırdığımı söyleyemem"
Kişisel kararını saygıyla karşıladığını belirterek Oğan’a başarı dileyen Akşener, ona oy veren seçmenlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini düşünmediğini ifade etti. Akşener, bir soru üzerine, Oğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemesine şaşırmadığını kaydetti.

“Ben, birinci turda geçilebileceğine inanmıştım"
Millet İttifakı’nın oy oranını Cumhurbaşkanı seçimi açısından başarısızlık olarak görmediğini dile getiren Akşener, şöyle devam etti:

“Ben, birinci turda geçilebileceğine inanmıştım. Son 10 gün sahalarda 45 miting yapmışım, birçoğuna da Sayın Mansur Yavaş ile gittik. Mitinglerde Kılıçdaroğlu’na oy istediğim zaman alkışı görüyorsunuz.

Bir de Erzurum’dan sonra ben Sayın Kılıçdaroğlu’nun birinci turda seçimi alacağına inandım ve bunu da belirttim. Şimdi tersinden baktığımız zaman, Cumhur İttifakı’nda AK Parti, 2002’deki oyuna düştü.

İlk defa 21 yılda. Sayın Erdoğan ikinci tura kaldı. Buna karşı Meclisi aldılar. Bu, Türkiye açısından bir fayda da getirebilir. Millet İttifakı olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu seçtirebileceğimize inanıyorum. Yasama Cumhur İttifakı’nda, yürütme Millet İttifakı’nda olduğunda hem denge ve denetleme devreye girer hem sonsuz yetkilere sahip cumhurbaşkanı kavramını yeniden sorgulamaya başlarız.

İddia ediyorum ki o zaman sağduyu Türkiye’ye hakim olur ve hep beraber Mecliste hiç referanduma gerek kalmadan bütün partilerin ‘Evet’ oyuyla parlamenter sisteme geçiş olur. Bu dengeden dolayı seçmenin lehine olan, Sayın Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi."

"Kılıçdaroğlu’nu seçtirdiğimizde AK Parti de dahil olmak üzere bu sistemi değiştirebiliriz”
Seçimi kaybetmeleri halinde başkanlık sisteminin bir daha tartışılamayacağını anlatan Akşener, “Biz bunu değiştirmeliyiz. Belki de bu bir şans oldu. Sayın Kılıçdaroğlu’nu seçtirdiğimizde AK Parti de dahil olmak üzere bu sistemi değiştirebiliriz” dedi.

Seçim sürecinde gençlerin geleceğine ilişkin fikirlerini anlatmaya yoğunlaştığını, konuşulması gerekenin bu olduğuna inandığını belirten Akşener, “İki aydır et almadığını söyleyen aileler gördüm. Bunları konuşmamız lazımdı. O aileler bana ‘Sen HDP’li misin, masada HDP var mı, sen PKK’lı mısın?’ demiyor. Söylemeye çalıştığım şu, 49’lardan, parti oyundan bahsediyorum, 35’e düşmüş bir yapıdan bahsediyoruz. Gayret etmemiz lazım. Seçmen patrondur, velinimettir. Seçmeni ikna etmek bizim görevimiz. Eksiğimiz varmış, tamamlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sıfırdan başlıyoruz”
İkinci turda iki tarafın da yarışa sıfırdan başlayacağını belirten Akşener, şunları söyledi:

“Potansiyel seçmen yaklaşık 12 milyon, sandığa gitmemiş, geçersiz olmuş, boşta kalmış ama aradaki fark 2,5 milyon. Sıfırdan başlıyoruz. Kafa karışıklığı da söz konusu değil. Sadece 2 kişi için oy istenecek. Cumhur İttifakı Sayın Erdoğan’a istiyor, biz de Sayın Kılıçdaroğlu’na istiyoruz. Şimdi daha basitleşti, daha sadeleşti konu. O kızdı, bu küstü, öyle oldu, İYİ Parti şunu yaptı, CHP böyle davrandı, o öyle oldu veya öbür taraf için, bunların hiçbiri geçerli değil. Aradaki fark 2,5 milyonluk bir rakam olduğu için bire bir temasla bu işi sağlamak. Mitingler yaptık, şimdi bireye dokunma zamanı. Kapı zili çalmak lazım.”

Akşener, AKP seçmeninden de oy almak için çalıştığını söyledi.

“Kılıçdaroğlu’na kefilim; ne Abdullah Öcalan’ı çıkarır ne PKK ile el sıkışır ne Habur rezaletini yaşatır ne de FETÖ ile el sıkışır”
Meral Akşener, Kürtlere, “PKK’lı” olarak bakılmasının yanlış olduğunun altını çizerek, ayrıştırıcı dil kullanılmasına karşı çıktılarını ifade etti.

Bir soru üzerine Akşener, “Ben Sayın Kılıçdaroğlu’na kefilim. Ne Abdullah Öcalan’ı çıkarır ne PKK ile el sıkışır ne Habur rezaletini yaşatır ne de FETÖ ile el sıkışır” dedi.

Akşener, parlamenter sisteme geçmenin ülke için elzem olduğuna inandığını dile getirerek, bunun için de Kılıçdaroğlu’na oy istediğini söyledi.

Türkiye’de ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini, Millet İttifakı’ndaki partilerin bunu düzeltebilecek güçlü kadrolara sahip olduğunu vurgulayan Akşener, şöyle devam etti:

“Ekonominin esas patronu güvendir. En basitinden, Kemal Bey kazanacak anketlerine inanıldığı anda borsa ne oldu? Fevkalade yani bu satın alındı. Buna karşılık Sayın Erdoğan ikinci tura kalıp 49,5 alınca ne oldu? Perşembe günü neler oldu? Hatırlayın, kredi limitleri düştü, kredi kartlarıyla ilgili ödemeler problem oldu, sonra ertesi gün geri alındı.”

“Seçmen velinimettir, onu eleştiremezsiniz”
Akşener, seçim sonuçlarının ardından depremzedelere sosyal medyadan eleştireler yapıldığının hatırlatılması üzerine, bunların çok yanlış olduğunu vurguladı.

Deprem gibi afetlerin ardından kutuplaşma olmaması gerektiğinin altını çizen Meral Akşener, şöyle konuştu:

“Seçmen velinimettir, onu eleştiremezsiniz. Talep eden kendine bakacak, ‘Ben nerede eksik yaptım, nerede hata yaptım?’ Dolayısıyla o insanlara oy verdiği için hakaret etme, eleştirme hakkımız bile yok. Ben 15 yıl üniversitede inkılap tarihi anlattım. Demokrasiyi şöyle tarif ederdim: Bu, bilimsel bir gerçekliktir, demokrasilerde her şeyi tartışırsınız, hakaret etmeden, iftira atmadan, bir tek konuyu tartışamazsınız, hür iradeyle verilmiş oyun sonucunu, seçimin sonucunu tartışamazsınız. ‘Ben niye az oy aldım?’ diye tartışamazsınız.”

“Güney ordusu sınırları koruyacak”
Meral Akşener, seçildikleri takdirde Ege Ordusu gibi “Güney Ordusu” kurmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Sayın Erdoğan acaba Ege Ordusu’nun 1975’te nasıl kurulduğunu bilir mi? Güney Ordusu o sınırları koruyacak, o ilden, bu ilden asker toplamadan orada bir karargâh, bir komutanlık kuracağız” dedi.

Seçime CHP listelerinden giren 4 partinin sonuçlara sağladığı katkıya yönelik eleştirilerin hatırlatıldığı Akşener, “Ben o konuda yorum yapamam çünkü CHP’nin talebi bu. Yani ben biliyorum ki DEVA Partisine de Gelecek Partisine de Demokrat Partiye de Saadet Partisine de bizzat Sayın Kılıçdaroğlu bu teklifte bulundu” ifadelerini kullandı.Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Kılıçdaroğlu ve Özdağ’danSürpriz Görüşme

İyi Parti'de Kurultay Kararı

Kılıçdaroğlu'ndan Sinan Özdağ Tepkisi
»  Ümit Özdağ: Kendi Kararı,Bizi Bağlamaz
»  Sinan Oğan'dan Erdoğan'a Destek Kararı
»  Erdoğan'dan 'Rehavet' Uyarısı
»  Yurt Dışı Oylar Rekora Gidiyor
»  "Sağcılar CHP'ye İyi Bir Kazık Attı"
»  Cüneyt Özdemir Akşener'i 'Ti'ye Aldı
»  Yaşar Okuyan'dan 'Erdoğan' Kararı
»  'Sinan Oğan'la Yollarımız Ayrılabilir'
»  Kulislerde Sinan Oğan Tahminleri
»  İyi Parti’de Parti İçi Muhalefet
»  Yurtdışında Seçmen Sandığa Koştu
»  Bahçeli'den Erdoğan'a 28 Mayıs Desteği
»  'Kılıçdaroğlu İsterse Ayrılırım'
»   'Bu Artık Bir Seçim Değil, Referandum'
»  Seçim Sonrası 3 Büyük Kongre Var
»  MHP Genel Merkezine Erdoğan Posteri
»  23 Kente Kuvvetli YağıŞ Uyarısı
»  Yurt Dışında Oy Verme İşlemi Başladı
»  Mansur Yavaş’tan iktidara Sert Sözler
»  İlber Ortaylı: Kim Kazanırsa Kazansın...
»  "İkinci Tur, Birinci Turdan Daha Kolay"
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
GAZETEC? ACI S?YLER !

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Matematik Ucuzlugu

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Cumhurbaşkanlığı Seçimerinde Kim Kazanır?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Muharrem İnce
Diğer
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.