Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
32,8414
EURO
35,6997
IMKB
11.050,000
ALTIN
2.562,640
 
Hava Durumu ANKARA
21 / 31 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
Tasarrup Paketi Bu Hafta Mecliste
Tasarrup Paketi Bu Hafta Mecliste
 
Tasarruf paketi bu hafta Meclis’te görüşülecek. Geçen cuma günü TBMM’ye sunulan 32 maddelik yasa teklifiyle, taşıt kanunda yer alan taşıtların ekonomiye kazandırılması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bu araçların tasfiyesi ve satışı ile ilgili özel bir yetki veriliyor. Taşıt satışı ihale yasasından muaf olacak.
 
8.7.2024 - 08:00


Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre Tasarruf paketini içeren yasa teklifi bu hafta çarşamba günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Yasa teklinde kamudaki taşıtların satılması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yetki veriliyor. Satış işlemleri; 4046 sayılı özelleştirme yasası ile 2886 sayılı devlet ihale yasasından muaf olacak. Satış için yapılacak giderler Özelleştirme Fonu’ndan karşılanacak.

ÖZELLEŞTİRME BAŞKANLIĞI’NA YETKİ

Ak Parti’nin geçen cuma günü TBMM’ye sunduğu 32 maddelik yasa teklifiyle taşıt kanunda yer alan taşıtların ekonomiye kazandırılması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bu araçların tasfiyesi ve satışı ile ilgili özel bir yetki veriliyor. Karayolları Trafik Kanunu’nda tanımlanan taşıt ve iş makineleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na devredilen taşıt ve iş makinelerinin idareler adına bütüncül ve hızlı bir şekilde, belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde satışının gerçekleştirilmesinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkili olacak.

Yasa teklifine göre, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetveller kapsamındaki kamu idareleri ve bu idarelere bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları, 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak tek başına veya birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları her çeşit kuruluş, müessese, birlik, işletme ve şirketler, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının (il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile kurdukları birlik, müessese ve işletmeler hariç) taşıt ve iş makineleri satışa konu edilebilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu taşıtların idareler adına satılmasına yönelik esas ve usulleri belirlemeye ve belirlenen usuller kapsamında ihale yapmaya yetkili olacak. Yapılacak satış işlemleri özelleştirme yasası ve ihale yasasından muaf olacak. İhale sürecinin yürütülmesi dahil ihtiyaç duyulan her türlü danışmanlık hizmeti alımının gerçekleştirilmesi için yapılacak giderler Özelleştirme Fonu’ndan karşılanacak.

İHALE YASASI DIŞINDA

Yapılan satışların bedellerinden masraflar düşülecek ve kalan tutar genel bütçeli idareler için Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkez Muhasebe Müdürlüğü hesabına, diğerlerinde ise ilgili idare muhasebe birimi hesaplarına aktarılacak.

‘VERGİDE ADALETİ ARTIRACAĞIZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Vergide adalet ve etkinliği artıracak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2025 başında devreye alınacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini kaydederek, “Ticari taşıtlarda zorunlu, bireysel taşıtlarda ilk etapta isteğe bağlı olacak sistemle akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybının önlenmesi ve kayıt dışılığın azaltılması sağlanacak. Hedefimiz genel vergi oranlarını artırmadan, kayıt dışılığı azaltmak ve harcama kesintileriyle birlikte mali disiplinimizi daha da güçlendirmektir. Vergide adalet ve etkinliği artıracak çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

VERGİ PAKETİ BU HAFTA BEKLENİYOR

Vergi paketinin bu hafta TBMM’ye sunulması bekleniyor. Bu pakette çokuluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi, yurt içi firmalara asgari kurumlar vergisi, asgari gelir vergisi gibi uygulamaların yer alması bekleniyor. Ticari, zirai ve serbest meslek faaliyetleri nedeniyle yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeye mecbur olan mükellefler için asgari gelir vergisi uygulamasının da pakette yer alması bekleniyor.Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Celal Doğan Hastaneye Kaldırıldı

Büyük Banknotlar Yolda

En Düşük Emekli Maaşında Yeni Rakam
»  " Fakirlik Her Geçen Gün Derinleşiyor"
»   Erdoğan'dan Millilere Teselli
»  İmamoğlu'ndan 'Bozkurt' Yorumu
»   Yavaş'tan Yolsuzluk ve İsraf İsyanı
»  Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis'te
»  AKP'de ücret ve emekli zammı isyanı!
»  İzinsiz İHA uçurana geçit yok!
»  İstanbul ve Ankara'ya Gök Taşı Yağmuru!
»  UEFA'dan Türkiye Düşmanlığı
»  Ahmet Necdet Sezer'e Zam Yok!
»  Çay Fiyatları Yüzde 22 Zamlandı
»  Özhaseki Aktif Siyaseti Bıraktı
»  Özel, Şam'a Gidiyor: Esad'la Görüşeceğim
»  'Erdoğan-Esed Görüşmesi Zaman Alacak’
»  Cem Küçük'ten Emekli Maaş Zammı İddiası
»  Erdoğan'dan Milli Maç Hassasiyeti
»  4 Milyon Emekliye Sıfır Zam Şoku
»  Irak'ın Kuzeyine Hava Harekatı Yapıldı
»  Meclis'te 'Suriyeli' Kavgası Çıktı
»  Bakan Koca Neden Görevden Alındı?
»  Bakan Şimşek'in Keyfine Diyecek Yok!
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
GAZETEC? ACI S?YLER !

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Matematik Ucuzlugu

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Cumhurbaşkanlığı Seçimerinde Kim Kazanır?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Muharrem İnce
Diğer
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.