Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
4,7191
EURO
5,5045
IMKB
103,200
ALTIN
197,918
 
Hava Durumu ANKARA
11 / 26 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye   Eğitim   Yerel Haberler 
 
UYUŞTURUCU İLE AIILAN ÜNLÜLER!
UYUŞTURUCU İLE AIILAN ÜNLÜLER!
 
Uyuşturucuya bulaşan insanların beklentileri, sonu gelmeyen hayal kırıklıkları. Madde kullananların 'mıymıntı'laşan yaşamları. Bütçeye göre hazırlanan uyuşturucu tuzakları.
 
1.3.2009 - 10:38

Tuğçe Tatari/Akşam

Bir tek Deniz Seki mi uyuşturucu kullanıyor

Bugün uyuşturucu hakkında yazmak istedim. Çünkü Deniz Seki olayı yaşandığından beri okuduklarımın ve izlediklerimin kulaktan dolma, yanıltıcı bilgiler içerdiğini düşünüyorum. Zaten köşe yazarlarımız da konuya 'duygusal' açıdan yaklaşmaktan başka bir şey yapmıyor.
Madem herkes bu konuyu konuşuyor ve merak ediyor, o zaman yazalım.
Psikiyatr Dr. Ümit Yazman bağımlılıklar üzerine ihtisas yapmış, dünyanın birçok ülkesinde bu konuda çalışmalar yapmış biri.
Kendisiyle uzun bir sohbet yaptık. Yazıyı ondan aldığım bilgilerle doğrulatarak yazıyorum...
İlk olarak tepkim şuna; sanki ülkede sadece zengin kesim uyuşturucu kullanıyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Oysa tamamen yanlış. Özellikle İstanbul'un en büyük uyuşturucu problemi sokaklardaki tinerci-balici çocuklar. Böyle bir gerçeklik varken uyuşturucuyu 'zengin eğlencesi gibi' göstermek son derece yanlış.
Varoşlarda tercih edilenle elit kesimde tercih edilen uyuşturucu elbette farklı. Biri gramı 160 TL'ye satılan kokaini tercih ederken, diğeri 5 TL'ye satılan hapları tercih ediyor. Yani herkes kesesine göre uyuşuyor.
Her şeyden önce zengin ya da fakir, genç neslin en büyük tehlikesi esrar. Çünkü bağımlılık etkisi en az eroin kadar güçlü.
Dünyada yıllar önce tartışılmış ve bağımlık yarattığı onaylanmış. 'Hocam ottur zararı yoktur' diyenler sadece kendilerini kandırmakta. Mesele esrarın bitkiden geliyor olmasıysa kokain ve eroin de bitkiden gelmekte.
Aslında en önemli konu başlığı bu işin piyasası. Uyuşturucu alım-satımı ciddi ve tehlikeli bir ticari piyasa. İçinde reklamı, tanıtımı, müşteri memnuniyetini barındırır.
Şöyle ki; bazı dönemlerde bazı maddeler piyasadan çekilir. Misal; torbacısından (Uyuşturucu satıcısının halk arasında kullanılan adı) kokain almaya giden biri çok ucuza 'taş' diye bilinen bir ileri saffasını bulur. Kokain bir süre bulunamayacaktır çünkü artık 'taş'ın öne geçme zamanıdır. 
Bu üzerine düşünülmüş ve karar verilmiş bir marketing sistemidir. Belli müşterilere 'Bak bu yeni çıktı, dene' diye bedava, tanıtım amaçlı uyuşturucu hediyeleri verilmekte. Çünkü işin içinde büyük ama çok büyük paralar dönmekte.
Şimdi bunları neden yazıyorum biliyor musunuz, çünkü cehalete çok kızıyorum. 2008 yılında İstanbul'da 54 kilo kokain ele geçirilmiş. Bu sadece ele geçirilen, yakalanan miktar.
Bu miktarın tamamını Deniz Seki mi çekecekmiş? 'Bu ünlüler böyle' yorumları yapanlar evdeki çoluğundan çocuğundan emin miymiş?
Neyse.. Konuya geri dönelim...

Deniz Seki'nin yakalanmasıyla rahatlayanlar

Son örnek diye yine Deniz Seki'nin adını kullanalım. -Tüm ünlüler için geçerli- Deniz Seki uyuşturucu kullandığı için yakalandığında birçok kullanıcı rahatlıyor. 'Hah işte ben söylüyorum kimse inanmıyor, herkes kullanıyor abi' yorumunu yapıyor... Ünlü birinin de kendiyle aynı durumda olması, ego rahatlaması yaşamasına sebep oluyor.
Dr. Yazman 'İki tip insan var. Kaybedenler ve kazananlar. Kaybeden kazananın kaybetmesini ister ve bundan mutlu olur, kazanan kaybedenin kaybetmesini görmekten mutlu olur' diyor.
Aynı psikolojiye bağlı olarak; En yakın iki arkadaştan sadece biri uyuşturucu kullanıyorsa mutlaka diğerine de kullandırtmak için elinden geleni yapıyor... Bu arkadaşını sevmediği anlamına gelmiyor. Ama onu da içerken görene kadar rahat edemiyor.

Uyuşturucu
yaratıcılığı artırır mı

Herkeste bir algı bozukluğudur gidiyor. 'E onlar sanatçı, yaratmak için kullanacak tabii' fikirleri ortaya saçılıyor. Oysa durum şu; uyuşturucu maddelerin ortak özelliği 'duygu durumunu değiştirme' etkisi. Alkolden eroine hepsinde aynı özellik var.
Ancaakkk... Uyuşturucu madde kullanarak elde edilen yaratıcılık bir süre sonra var olan gücü de alıp etkisini kaybediyor. Yani kokain kullanarak yazılan makale, bestelenen şarkı belki ortaya iyi sonuçlar çıkartmış olabilir. Ama bu alışkanlık devam ettikçe performans düşecek ve hiçbir zaman eskisi gibi olamayacaktır. Hatta sanatçıların, yaratıcı kişilerin uyuşturucu kullanması 'sıradan' kişilere nazaran çok daha çabuk bağımlılıkla sonuçlanabiliyor. Çünkü yapı gereği uç noktalarda yaşamak ve dibine kadar gitmek özelliği sosyal hayatlarına uyuşturucu girince de kendini gösteriyor.
Aynı şekilde kokainin cinsel gücü artırması ve 'bu yüzden erkekekler tarafından tercih ediliyor' inancı da tamamen çürütülmüş oluyor. Çünkü bir süre sonra uyuşturuculu veya uyuşturucusuz performans düşüklüğü yaşanıyor.

Kimler uyuşturucuyla anıldı

n İbrahim Tatlıses
n Yıldız Tilbe
n Ebru Şallı
n Fatih Ürek
n Ozan Orhon
n Biricik Suden
n Yalçın Dümer
n Mahsun Kırmızıgül
n Kenan Kalav
n Özlem Tekin
n Kaya Çilingiroğlu
n Seda Akman
n Durul Bazan
n Caner Kurtaran
Futbolcular, teknik direktörler, yazarlar, televizyon starları... Hepsi Narkotik şube polislerince alındı... Kimi 'Kullanmıyorum' dedi kimi içici olduğunu itiraf etti...
Ve son olarak Deniz Seki. Ben de diyorum ki; neden dünyada uygulanan sistemler bizde uygulanmıyor? Neden  gözaltına alınan ünlülere gözetim altında tedavi şartı koşup, kamusal alanda  hizmet verme cezası uygulanmıyor?

Tecavüzcü Coşkun değil sosyetikler temin ediyor

Türk filmlerinde bize sunulan sahneler aslında gerçeğe çok uygun. Tek hatası abartılı karakterler. Ağzından salyalar akan, eciş-bücüş adamlar gençleri uyuşturucuya başlatmaya çalışır gibi gösterilmiş hep.
Mesela elit kesimde iyi soyadlara sahip, düzgün tipler, paralı, mevki sahibi insanlarla yaşanıyor bu durum.
Elit kesimde kurulan abuk subuk ilişkilerin temelinde de uyuşturucu bulunuyor. Yazman 'Önce uyuşturucu ortamına sokup, sonra ilişki kurulup kurulamayacağına karar veriliyor' diyor.
Hal böyle olunca da kokain kullanmak pek bir 'cool' pek bir 'in' algılanıyor. Hele bir de o sınıfa ait olmayan biriyse  o andan itibaren sınıf atladığını düşünmeye başlıyor.Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


TUTUKLANMA DENİZ SEKİYE 650 BİN TL'YE MAL OLDU

CANLI YAYIN'DA REZALET

HADİSE REKLAM YILDIZI OLUYOR!..
»  YILDIZ TİLBE'YE TEHDİT TELEFONLARI
»  LEVENT KIRCA-OYA BAŞAR YENİDEN BİR ARAYA GELEBİLİR Mİ?
»  ZEYNEP TOKUŞ, ÇARŞAF GİYDİ
»  DENİZ SEKİ CEZAEVİ'NDE ŞİMDİ SÖZ SIRASI BAYHAN'DA
»  TUĞBA ÖZAY'DAN CEZAEVİ TAVSİYELERİ
»  İBO'YA KAPIYI GÖSTERDİLER,ŞOVUNU BİTİRDİLER
»  O SÖZLERİ AÇIKLADI
»  MİLLİ GÖRÜŞ'TEN TUĞBA ÖZAY AÇILIMI!
»  İBRAHİM TATLISES'TEN SAVUNMA
»  BAYKAL KENT HUZUREVİ'NDE
»  DENİZ SEKİ'NİN BİTTİĞİ AN
»  HADİSE'YE TUHAF BENZETME
»  ALDATILIRSAM BIÇAKLARIM
»  BÖYLE ŞANS OLAMAZ
»  İBO: BU CANAVARI BEN YARATTIM
»  HADİSE SAHNEYE ÇOK ATEŞLİ ÇIKTI!
»  "MİLLİ MAÇTAN ÖNCE BENİ ODASINA ALDI"
»  SEVİLEN DİZİ AVRUPA YAKASI NE OLACAK?
»  EUROVİSİON'DA PUT-İN KRİZİ
»  ''EŞİMİN GEYŞASI OLURUM''
»  BAKAN'DAN RECEP İVEDİK İSYANI
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
Meclis'in Yeni Çiçekleri

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Yaşasın Halkın Zaferi,Kahrosun Hainler...

 
Cahit Saraçoğlu
 
Kamu Faizde, Özel Sektör Kredi ile Boğuşuyor

 
HAYATIN İÇİNDEN
 
Asgari Ücret ve Muhalefet

 
ZELİHA BEDİR
 
ANA/KADIN

 
Yasin Burak Arslan
 
Yatırım Maliyeti ve En Önemli Giderler

 
Deniz Özgür
 
LUNAPARK
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi
Recep Tayyip Erdoğan
Meral Akşener
Muharrem İnce
Selahattin Demirtaş
Temel Karamollaoğlu
DoğuPerinçek
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.