Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
6,9007
EURO
8,1642
IMKB
1,087
ALTIN
446,570
 
Hava Durumu ANKARA
15 / 32 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
Bankalar 26,1 Milyar Lira Kar Etti
 Cahit Saraçoğlu 7 Haziran 2016 Salı  

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) 2015 bankacılık raporuna göre, sektör yaşanan yoğun siyasi gündeme, bölgesel jeopolitik gelişmelere ve küresel ekonomik belirsizliklere rağmen dünyadaki pek çok muadilinden farklı olarak 2015 yılında reel büyümesini, güçlü sermaye yapısını ve karlılığını devam ettirdi. Söz konusu dönemde sektörün toplam aktifleri reel olarak yüzde 8,6 oranında büyürken, ortalama sermaye yeterlilik oranı yıl genelinde yüzde 15,3 civarında seyretti. Sektör 26,1 milyar lira tutarında kar elde etti.
 
Ekonomik kalkınmanın önemli finansman kanalı olan sektörün toplam aktif toplamı 3,6 trilyonu buluyor. Sektör yılsonu itibarıyla milli gelire oranı yüzde 121 olan 2,4 trilyon lira tutarındaki bilanço büyüklüğüne kavuştu. Kredi hacmini ise reel olarak yüzde 10 oranında artırdı.
 
BİR YILDA YÜZDE 18,2 BÜYÜDÜ
 
Son bir yıllık dönemde toplam aktifler itibarıyla bankalar yüzde 18,2, finansal kiralama şirketleri yüzde 24,8, faktoring şirketleri yüzde 1,2 ve finansman şirketleri yüzde 34,2 büyüdü. Ancak, varlık yönetim şirketleri yüzde 31,7 küçüldü.
 
KATILIM BANKACILIĞI İÇİN DAİRE KURULDU
 
BDDK bünyesinde katılım bankacılığı ile ilgili faaliyetlerin hızlı, etkin ve koordineli şekilde yürütülmesi ve bu alanda uzmanlaşmanın sağlanması ve katılım bankacılığının geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması amacıyla Uygulama Daire Başkanlığı adı altında ayrı bir birim kuruldu. 2016 yılında ise faizsiz finans sisteminin felsefesini ve uygulamalarını konu alan ulusal ve uluslararası düzeyde kapsamlı bir tanıtım kampanyası yürütülecek. Faizsiz finans sisteminin kurumsal altyapısının ve hukuki altyapısının geliştirilmesi için ise mevcut mevzuatta faizsiz finans sisteminin ihtiyaç duyduğu düzenlemeler tamamlanacak. Faizsiz finans kuruluşları tarafından yapılan işlemler arasındaki farklılıkları giderilecek. Faizsiz finans alanındaki uluslararası standartlar incelenecek ve gerekirse, yeni standartlar belirlenecek. “Azalan müşareke” ürünü geliştirilecek. Hazine Müsteşarlığınca geliştirilen melek yatırımcı vb. projelerin katılım bankalarınca mudarebe/müşareke yöntemiyle fonlanması sağlanacak.
 
ŞİKAYETLER ARTTI
 
BDDK’ya yapılan şikayetlerde ise ilk sırada bankaların aldığı faiz, masraf ve komisyonlar yer aldı. 2014 yılında 5 bin 740 şikayet yapılmışken, 2015 yılında şikayet sayısı 7 bin 280’e çıktı. Bireysel kredilerle ilgili şikayetler ise yaklaşık iki kat arttı. Geçen yıl 2 bin 936 şikayet varken, 2015 yılında 5 bin 841’e çıktı. bireysel kredilere ilişkin şikayetlerin dağılımı incelendiğinde ise masraf ve komisyonlar hakkında 2014’te yapılan 704 şikayet sayısı 2015’te 3 bin 357’ye çıktı. Sigorta sorunları ile ilgili şikayetler ise 193’ten bin 488’e, borcun yeniden yapılandırılmasına ilişkin 169 olan şikayet 812’ye yükseldi. Bireysel kredilerle ilgili şikayetlerde kredi verilmemesi hakkındaki şikayette de ciddi artış görüldü. 2014’te 37 olan şikayet sayısı 578’e, erken ödeme şikayeti de 36’dan 270’e çıktı.
 
HIRSIZLIK ARTTI
 
Kredi kartlarına ilişkin şikayetlerin detayları incelendiğinde, çalıntı/kayıp/dolandırıcı şikayetleri 169 iken bin 156’ya, kredi kartı ücret ve komisyonları ile ilgili şikayet sayısı ise 373’ten 2 bin 152’ye çıktı. Yine mevduat ve katılım fonu hesapları ile ilgili de 3 bin 507 olan şikayet sayısı da 5 bin 423’e çıktı. Kurumsal kredilerde de iki katına varan şikayet oldu. 745 olan şikayet sayısı bin 316’ya yükseldi.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
Bodrum’un Zeytin Dalına, Silahlı Yanıt…

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Erken seçim olur mu?

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar

 
Yasin Burak Arslan
 
SANAYİDE ÜRETİM STRATEJİSİ
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.