Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş Tepkisi

24 Eylül 2020 Perşembe  00:15

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında düzenlenen yeni iddianameye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Halk TV'de Şirin Payzın'ın sunduğu Sözüm Var programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Payzın'ın Selahattin Demirtaş'ın mahkemede yaptığı savunma sırasında Başsavcı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği iddiasıyla bugün hakkında düzenlenen jet iddianameyi hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Bu tür iddiaları aslında Selahattin Demirtaş alacak göğsüne şeref madalyası olarak takacaktır. Ne söylemiş yani? 'Savcı dikkat etmek zorunda.' Savcı eleştirilmeyecek mi? Yargıç eleştirilmeyecek mi? Onlar eleştirinin tamamen dışında mı?

Adaletsizlik olacak, ben adaletsizliği eleştirmeyeceğim! Neden? "Efendim savcı bey rahatsız oluyor" olmaz efendim! Herkes eleştirinin ne kadar değerli olduğunu önce bilecek. Ve o eleştiriye kulak kabartacak.

Biz neden yargı bağımsızlığı temelden yara alıyor diyoruz? Bu nedenle. Eğer siz birinin söylediğini ertesi gün talimat olarak görüp hemen iddianame düzenlerseniz.... Öte yandan aylardır, yıllardır içeride olan hakkında bir iddiname dahi hazırlamazsanız, hapishanede biraz daha kalsın... Biraz daha beklesin diye derseniz o ülkede adaletten söz edemezsiniz."Sayfa Adresi: http://www.medyaspot.com/haber/Kılıçdaroğlu-ndan-Demirtaş-Tepkisi/231763