Madrid'de 4'lü Zirve

28 Haziran 2022 Salı  18:04

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson arasındaki dörtlü görüşme başladı.Madrid'de dörtlü zirve başladı: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri masada

NATO Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye, İsveç, Finlandiya ve NATO liderlerinin katıldığı dörtlü zirve başladı.

Zirvede İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurularına ilişkin Türkiye'nin endişelerinin masaya yatırılması bekleniyor.


 
Zirveden yayınlanan ilk karelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun masanın bir tarafında, İsveç ve Finlandiya'nın ise diğer tarafında oturduğu görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid'e hareketi öncesinde yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak, "İsveç ve Finlandiya, NATO'ya üye olacaksa ittifakın 70 yıllık mensubu Türkiye'nin güvenlik endişelerini göze almak zorundadır" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca, "Biz kuru laf istemiyoruz, netice istiyoruz. Orta sahada top çevirmekten bıktık" demişti.

STOLTENBERG: HİÇBİR ŞEY İÇİN SÖZ VERMİYORUM
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yapacağı görüşme öncesinde İsveç ve Finlandiya'nın olası üyelikleri konusunda ilerleme sağlamak istediklerini ancak "hiçbir şey için söz veremeyeceğini" söyledi.


 
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen NATO Kamu Forumu'nun açılış konuşmasını yaptı ve soruları yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurularıyla ilgili soru üzerine Stoltenberg, bunun tarihi başvurular olduğunu, iki ülkenin olası üyeliklerinin hem bu ülkelerin hem de NATO'nun güvenliğini artıracağını belirtti.

Stoltenberg, yeni ülkelerin NATO'ya katılması sırasında müttefiklerin güvenlik endişelerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Türkiye terör gibi konularda ciddi endişeler ifade etti. Hiçbir NATO ülkesinin terör saldırılarından Türkiye kadar zarar görmediğini hepimiz biliyoruz. Binlerce insan öldü. Bu terör saldırılarının sorumlusu PKK ve diğer gruplar. PKK bir terör örgütüdür. Sadece birçok NATO üyesi değil, Avrupa Birliği, Finlandiya ve İsveç de PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamaktadır. Türkiye ile oturup terörle mücadele için nasıl daha fazla şey yapılabilir konusunu konuşacağız."


 
Terörle mücadelenin NATO için de güvenlik tehdidi olduğunu ifade eden Stoltenberg, iki ülkenin katılım sürecinde Türkiye'nin endişelerinin ele alınmasının meşru olduğunu dile getirdi.

Stoltenberg, "Hiçbir şey için söz vermiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ve İsveç Başbakanı Andersson ile birçok kez konuştum. Bugün tekrar görüşeceğiz. Umarım ilerleme sağlarız. Önce görüşelim, daha sonra bilgi veririz." dedi.Sayfa Adresi: http://www.medyaspot.com/haber/Madrid-de-4-lü-Zirve-/243002