İhmalin Ses Kaydı Ortaya Çıktı

17 Kasım 2022 Perşembe  08:15

Amarsa'da 42 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasında Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Olayla ilgili ihmal iddialarını güçlendirecek yeni bir detay daha ortaya çıktı. Komisyon toplantısına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, olay günü kaydedilen bir görüşmenin ses kaydını dinletti. O kayda göre, havalandırmanın tamirinde gereken parça için bir sonraki vardiya beklenmiş ve soruna rağmen üretime devam edildiği ortaya çıktı.
'GEÇ GELECEĞİM' DEDİĞİ HALDE DEVAM EDİLMİŞ
Ses kaydında, eksi 320 kotun havalandırmasını sağlayan fanın tamiri için gelecek personel'in "Vardiyaya geç geleceğim" dediği duyuldu. Ancak buna rağmen üretime devam edildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bir fanın olay günü saat 11.00'de bozulduğunu açıklamıştı. Bilgin, "Madende patlama olmadan önce saat 11.00 civarında bir fan bozulmuş. Fan bozulduktan sonra değerlerde farklılaşma ortaya çıkmış. Ne yapılması lazım? İşletmenin hemen işi durdurması lazım. Suçlamak için söylemiyorum ama tabloyu görmek için. Oradaki kusurları yargı sürecine intikal etmiştir." demişti.
Soruşturma kapsamında tutuklanan mühendis Şahan Kahraman da "Bir sonraki vardiya, bu parçayı takacaktık" demişti.

8 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Öte yandan soruşturma kapsamında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 4'ü adli kontrolle olmak üzere 16 kişi serbest bırakıldı.

 Sayfa Adresi: http://www.medyaspot.com/haber/İhmalin-Ses-Kaydı-Ortaya-Çıktı/244779