Selvi:Işıkları Açıp Kapama '28 Şubatvari

10 Temmuz 2024 Çarşamba  08:00

17 bin 2 lira olan asgari ücrete ve 10 bin lira olan en düşük emekli aylığına zam yapılmamasına tepkiler büyüyor. Türk-İş, DİSK ve Hak-iş, ortak açıklama yaparak insan onuruna yaraşır zam yapılmasını istedi. Konfederasyon temsilcileri asgari ücretle 1 hafta bile geçinmenin mümkün olmadığını vurguladı.

CHP lideri Özgür Özel ise grup toplantısında yaptığı açıklamada, akşam saat 9'da ışıkları açıp kapatma eylemi çağrısı yaptı, "Zamları söke söke alacağız" dedi.

Özgür Özel bir yanlışa imza attı...
Yerel seçimlerden sonra AKP ile CHP arasında başlayan normalleşme sürecine yazılarıyla destek veren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Özel'in 'ışıkları açıp kapama eylemi çağrısı' için "28 Şubatvari" dedi. "28 Şubat’a giden süreç ışıkları yakıp kapama eylemiyle başlamıştı" diyen Selvi, özetle şunları yazdı:

"Özgür Özel dün bir yanlışa imza attı. Asgari ücret artışı için gece 21’de ışıkları yakıp kapama eylemi için çağrı yaptı. (...) Eyleme ilişkin muhalif kanalların yayınlarını izledim. Bana 28 Şubat günlerini hatırlattılar. Özgür Özel asgari ücrete zam isteyebilir. Bunun için eylem yapabilir. Ama toplumun hafızasında 28 Şubat’la eşleşen bir eylemi yaparsa doğru olmaz. (...) 28 Şubat’ta zulüm gören başörtülüler başta olmak üzere tüm mazlumları rahatsız etti.

'Sürekli aydınlık için 1 dakika karanlık'
28 Şubat’taki “sürekli aydınlık için bir dakika karanlık eylemi” de Susurluk’a karşı başlamıştı. Devletin içindeki çetelere karşı bir sivil itaatsizlik eylemiydi. Ancak bir el tarafından Refahyol hükümetine karşı bir eyleme dönüştürüldü...."Sayfa Adresi: http://www.medyaspot.com/haber/Selvi-Işıkları-Açıp-Kapama-28-Şubatvari/253348