Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
17,9519
EURO
18,2699
IMKB
2,913
ALTIN
1.025,230
 
Hava Durumu ANKARA
20 / 32 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
5 Milyon Liralık Konuta 'Değerli' Vergisi Yok!
 Cahit Saraçoğlu 12 Şubat 2020 Çarşamba  

Zenginlerin gayrimenkullerinden vergi alınmasını düzenleyen ve 2020 yılından itibaren uygulanmak üzere 7 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe giren “Değerli Konut Vergisi” bu kesimlerin baskısı sonucu bir yıl ertelendi. Ancak düzenleme ile 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında değeri olan meskenlerden binde 3 oranında alınacak olan verginin, değeri 5 milyon liraya kadar olanlarından alınmaması getirildi.

 TBMM Genel Kurulu'nda “Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerinde Emlak Vergisi Kanuna eklenen geçici 24. Madde ile “Değerli Konut Vergisi” uygulaması bir yıl ertelendi.

 Uygulama ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ilişkin Şubat ayında verilmesi gereken değerli konut vergisi beyannamesini Mart ayında verilecek şekilde 1 ay uzatmıştı. Şimdi artık bu beyannamenin verilmesine gerek kalmayacak. Değerli Konut Vergisi mükellefiyeti 2021 yılından itibaren başlayacak.

TAPUDAKİ DEĞER TESPİT UYGULANMAYACAK

 Emlak Vergisi Kanuna eklenen geçici 24. Madde ile 2020 yılında değerli konut vergisine ilişkin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün belirlediği değerler de dikkate alınmayacak. Karışıklık nedeniyle vatandaşlar dava açmaya da hazırlanıyordu, vatandaşların bu değerlere karşı artık dava açmalarına gerek kalmadı.

 Düzenleme ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce değer belirleme uygulamasına son verildi. Değerli Konut Vergisi matrahı olarak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen değerin değil, konutun Emlak Vergisi Kanunu'nun 29. maddesine göre belirlenen emlak vergisine esas bina vergi değerinin esas alınması öngörüldü. Bu değişiklik sayesinde değer tespitine yapılan itirazlar kökten çözülmüş oldu. Açılması muhtemel binlerce dava önlenirken, Hazine milyonlarca dava masrafı ve vekalet ücretinden kurtulmuş oldu.

 Değişiklikle ayrıca, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce belirlenen değerlerin tespiti, ilanı ve kesinleşmesine ilişkin açıklamaların yer aldığı Emlak Vergisi Kanunu’nun (EVK) 43’üncü maddesi de yürürlükten kalktı.

 TEK MESKENİ OLAN MUAF

 Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazların da Değerli Konut Vergisinden muaf tutulması sağlandı. Değerli Konut Vergisine ilişkin muafiyetlerin düzenlendiği EVK'nın 46/b maddesi değiştirilerek, Türkiye sınırları içerisinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar Değerli Konut Vergisinden muaf tutuldu.

TEK MESKEN MUAF

 Buna göre, mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar değeri ne olursa olsun Değerli Konut Vergisi mükellefi olmayacak, beyanname vermeyecek ve Değerli Konut Vergisi ödemeyecek. Böylece 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında değeri olan meskenlerden binde 3 oranında alınması getirilen vergi, 5 milyon liraya kadar olanlardan artık alınmayacak. 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında olanlarda, değeri 5 milyon lirayı aşan kısmı için binde 3 vergi verilecek. 10 milyon liraya kadar olanlarda 7,5 milyon lirası için 7 bin 500 lira fazlası için binde 6 değerli emlak vergisi verilecek. Değeri 10 milyon lirayı aşanlarda 10 milyon lirası için 22 bin 500 lirasına karşılık binde 10 vergi verilecek.

 Değerli Konut Vergisine ilişkin muafiyetlerin düzenlendiği EVK'nın 46/b maddesi değiştirilerek, birden fazla Değerli Konut Vergisi kapsamına giren mesken nitelikli taşınmazı olanların en düşük değerli tek taşınmazı vergiden muaf tutuldu.

 YENİDEN DEĞERLEMENİN YARISI UYGULANACAK

 Paylı mülkiyette ve elbirliği mülkiyette, matrahın hesabında mesken nitelikli taşınmazın toplam değeri esas alınacak. Vergi oranlarına esas mesken nitelikli taşınmaz değerlerinin alt ve üst sınırları, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı oranında artırılacak.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
GAZETEC? ACI S?YLER !

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Matematik Ucuzlugu

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.