Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
19,1117
EURO
20,7324
IMKB
4,811
ALTIN
1.212,050
 
Hava Durumu ANKARA
6 / 14 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
Kılıçdaroğlu'ndan Net Adaylık Mesajı
Kılıçdaroğlu ndan Net Adaylık  Mesajı
 
Kılıçdaroğlu: İsmim üzerinde mutabakat olursa elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir
 
3.2.2023 - 12:23

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Şubat'ta Millet İttifakı toplantısına ev sahipliği yapacak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ikili görüşmesinde olası adaylığını destekleyeceğini söylediğine ilişkin kulis haberlerle ilgili konuştu. "İki lider arasında yapılan görüşmenin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmam. Altı lider bir araya gelecek, ebetteki cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz. Burada 'dayatma', efendim 'şu bu olacak' diye bir şey yok. Her birimiz partilerimizden bağımsız olarak Türkiye’yi düşünüyoruz. Kişi endeksli düşünmenin doğru olduğuna inanıyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "Diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir" dedi.

CHP lideri, "Gerçekten de temel hedefimiz ülkenin huzur. Altı lider bu memlekette artık huzur olsun bu memleketi bir ayağa kaldıralım istiyoruz" diye konuştu.

FOX TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat programında konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Her şey burada yok bu bir ortak mutabakat metni, altı liderin evet biz bunu yapacağız dediği bir metin. Burada neyi öngörüyoruz? Türkiye’nin teknoloji devrimini yakalamasını, üniversitelerin özerkliğini, adaleti, hukuku öngörüyoruz. Türkiye’de bir kez daha yolsuzluk olmasın diye bizim parlamentoda yeni bir yasal düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Ele aldığımızda meseli yolsuzluklar konusunda gelir dağılımı istihdam yaratma konusunda üreticilerin üretmesi konusunda duyarlıyız. Yani birden fazla konumuz var. Eksiğimiz olabilir elbette. Onları da saygıyla karşılarız. Hayat dediğiniz durağan değildir her değişim yeni krizler yaratabilir. Önemli olan bir araya gelip sorunları çözelim demek. Devleti bir kişiye teslime derseniz bunu bir kişi yapamaz. Cumhur İttifakı’nın böyle bir çalışması var mı? Bir masa etrafında Türkiye’nin sorunlarını tartıştılar mı? Tam tersine Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız diye. Biz ne yaptık. Gayet sakin bir araya geldik bir program yaptık.

Mutabakat metnine yönelik "talimatla dışarıdan yazdırıldı" iddiasına tepki
“(Bu metin talimatla dışarıdan yazdırılan bir metin mi?) Tek kelimesi değil. Hangisi dışarıdan alındı. Çiftçiye ektiği ürünün karşılığını vermek dışarıdan talimat almak demek mi!

"Niye yok edeyim savunma sanayiini!"
"Damat (Selçuk Bayraktar) İkitelli'de fabrika açtığında ilk ben gittim, babasıyla görüştüm. Neden bu yatırımları yok etmek isteyeyim? Niye yok edeyim savunma sanayiini! Tank-palet fabrikasını kime verdile? O fabrikayı şanlı Türk ordusuna verilmesini savunan kim? Ya Allah aşkına bunların tarım bakanı Fransa’ya gidip Fransa tarımına yaptığı katkılar nedeniyle ödül alan bu değil mi?

"Bedeli ne olursa olsun 418 milyar doları alıp bu ülkenin kasasına koyacağız"
"Gerçekten Sayıştay’a gideceğim. Uzmanlar bir rapor hazırladı. Türkiye’nin 418 milyar dolar parasının hiç edildiğini biliyoruz. Bütçenin denetlendiği kurum Sayıştay. Bu kurum 85 milyonun hassasiyetini dikkate alması lazım. Bizim ödediğimiz vergiler nerelere harcandı? Bunu denetleyen kurum Sayıştay’dır. Sayıştay’ın raporlarında 418 milyar doların nasıl harcandığını görmemiz lazım. Bizim elimizdeki raporlarla karşılaştıracağız. İktidar rahatsız olduğu için raporlar makaslanıyor. 14 Mayıs’tan sonra yolsuzluğun rakamlarını görmek istiyoruz. 418 milyar dolar 85 milyar vatandaşımızın parasıdır. Kul hakkı yendiyse onu takip etmek zorundayız. Ben tek başıma bulmayacağım o işin uzmanları bulacak. Bedeli ne olursa olsun 418 milyar doları alıp bu ülkenin parasını kasaya koyacağız.

“Durum ve hasar tespit komisyonu kuracağız”
"Bütün bu kurumların başına liyakatli olanı getireceğiz. Durum ve hasar tespit komisyonu kuracağız. Rakamların doğru dürüst bilinmediği bir Türkiye gerçeği var. Bürokratlar görevlendirilecek ve bize gerçek bir Türkiye rakamı verin diyeceğiz. Veriler olmadan kararlar alamazsınız. Devlet bilgiyle, birikimle yönetilir. Devletin kurumlarının liyakatli olmasına önem vereceksiniz. Devlette liyakat vardır, siyasette yoktur. Ekonomide de adalet olmalı. Adaletin toplumun her alanında olmalı bizim de hedefimiz bu zaten.

"TMSF, Canikli ile ilişki kurduktan sonra oradaki yolsuzluklar ne savcı tarafından soruşturulabilir, ne mahkemede kovuşturulabilir!"
"Ne gücü var bu parlamentonun? AK Partili vekiller ellerini kaldırıp indiriyor. Yanlışı görüyorlar ama bir dönem daha milletvekili olmak için böyle yapıyorlar. TMSF, Canikli ile ilişki kurduktan sonra oradaki yolsuzluklar ne savcı tarafından soruşturulabilir, ne mahkemede kovuşturulabilir. Böyle kanun çıkardılar. AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Siz rüşvet soruşturulmasın diye kanun çıkaran siyesi partiye nasıl oy veriyorsunuz? İlkokula giden çocuk bile bu kadarı olmaz der. Soygun düzeni var. 418 milyar dedik biz bulduk ama belki çok daha fazla.

AYM Başkanı Zühtü Arslan'a tebrik
"AYM’ye gittik buradan çağrı yapıyorum, sayın başkanı da yürekten kutlayalım. Rakip dediğiniz kim! İrfan Fidan İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı yaptı kimin talimatlarını yaptı Erdoğan’ın Yargıtay’dan yıldırım hızıyla AYM’ye çıktı. Bu olmaz. Bu yargıyı zedeler. Ayıp olan ne? Onun YAPTIĞI ayıp değil o zaten bütün duvarları yıkmış vaziyette, beni asıl yaralayan Yargıtay’ın o kişiyi seçmiş olmasıdır. 100 kusür yıllık bir kurum Yargıtay. Gelecekleri örfü olmadı gereken bir kurum bir talimatla alıyor bir kişiyi Yargıtay’da bir kararın altına imza atmadan bu beyefendiyi atıyorlar. Niye atıyorlar? Kendi talimatlarını yerine getirecek hakim bulmak için.


"Yargı kirlenirse ve yargı görevini yapmazsa devlet organize suç örgütüne dönüşebilir. Türkiye’nin geldiği noktalardan biri de budur. Bürokrasinin bu kadar çürüdüğünü bizim tarihimizde hiç görmemiştik. Ben o zatın yemin törenine de katılmadım.

"Bu vatana ihanettir, keşke bu konuda dava açılsa"
"Biz satılan Tank Palet Fabirkası’nı alıp ordumuza vereceğiz. Tank yapılacak demişlerdi nerede bu tank. Tank Palet’te 5 model tank üretildi. Deneme atışları yapıldı tamamı başarılıydı. Seri üretime geçirilecekti, engel oldular. Bu vatana ihanettir. Keşke bu konuda dava açılsa. Onların belgelerini gizliyorlar. Tank üreten Türkiye tank üretemez noktaya getirildi. Savunma sanayii farklı bir şeydir. Aselsan’ın nitelikli personellerinin tamamı yurt dışına gitti. En değerli insanlarımız yurt dışına gitti. Bunlar gönderiler. Onların tamamı Türkiye’ye gelecek. Biz tanklarımızı İHA’larımızı, SİHA’larımızı üreteceğiz. Bizim genlerimizde 100 yıllık Kuva-i Milliye geleneği var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koltuğunda oturan kimseye el avuç açmaz. 1940’larda Türkiye uçak ihraç eden 4 ülkeden biriydi. Cumhuriyet kurulurken kimseye el avuç açılmadı. Bu ülkenin kaynakları var. Mutabakat metninde kişi başına düşen milli geliri 2 katına çıkaracağız diyoruz.

Erzurum'da eksi 5 derecede et kuyruğuna girenler
"Bugün sözcü gazetesinin manşeti var Erzurum’da insanlar insanlar eksi beş derecede et kuyruğunda. O havza özel ekonomi bölgesi ilan edilecek. Burası canlı hayvan et ürünleri konusunda orta doğu ve Kafkasların en büyüğü olacak. Et üretiminde bereketli bir coğrafya insanların eksi bilmem kaç derecede gidip et kuyruğuna girmesine enden olursa bir sorunumuz var demektir. Bugüne kadar hep AK Partiye poy verdiler, yeter desinler artık.

"İnsanlar bu işin içinden iktidarı değiştirerek çıkabilir"
"İnsanlar bu işin içinden iktidarı değiştirerek çıkabilir. Türkiye savruluyor. Bakanla ne yapıyorlar! Vatandaşa verdiğiniz istikbal eksi derecelerde et kuyruğuna gir diyor. Hayatın gerçeğini görmüyorlar. Hayatın gerçeğini bu et kuyruğuna girenler görüyor. Onları havuz medyası yazamaz. Havuz medyası kamu kurumlarının verdikleri ilanlarla besleniyorlar. Bunların tirajları da göstermelik. Söyledim, gerçek tirajları çıkarın ortaya. Namuslu bir denetim komisyonu gelsin baksın bu gazetelerin tirajlarına. Ona göre BİT’ten ilan alsınlar.

"Ekonomi bu kadar parlaksa bu enflasyon, bu kadar işsizlik ne?"
“Ekonomi bu kadar parlaksa bu enflasyon, bu kadar işsizlik, bu kadar yolsuzluklar nedir. Bu beşli çetelerini besleyenler kim? (Karagöz: Hala size ulaşmaya çalışanlar var mı?) şimdilik kesildi.

"Türkiye öyle bir noktada ki bu işin partisi yoktur"
"Türkiye öyle bir noktada ki bu işin partisi yoktur. Sorun Türkiye’dir. Çürüyen bir yapıyı yeniden adalet üzerine inşa etmektir. Bu iş parti meselesi olmaktan çıktı. Memleket elden giderken a partisi b partisi tartışamayız.

"İki Türkiye var!"
"Allah nasip eder iktidar olduğumuzda vatandaşımız yolsuzluklarla nasıl mücadele ettiğimiz, verdiği her kuruş verginin bu memleket için harcandığını görecek, Anadolu’nun nasıl şaha kalktığını görecek. Bir 20 yıldır tek yolcu gemisi bile yok. Üç tarafı deniz ya akıl yok ya. Çünkü hep malı götürme üzerine düşünceleri. İki Türkiye var. Bir gerçekten ezilen gerçekten sesi çıkmayan bir şey söylediğinde hapse atılanların, işsizlerin Türkiye’si bir de yukarıda bir Türkiye var. Devleti sömüren alt kurumların hak ettiklerini yukarıya transfer edenler var!

"İçinde bulunduğumuz durum, ortak bir parti sorunu olmaktan çoktan çıktı. Altı lider evet bu sorunlar var diyerek bir araya geliyoruz oturup planlı programlı çalışıyoruz. Olayı bir parti olayı şeklinde tanımlarsanız bu iş yürümez. Olay parti olayı olmaktan çoktan çıkmış olan Türkiye olayı.

“Karamollaoğlu adaylığını destekledi” kulisine ilişkin açıklama
"(Karamollaoğlu'nun ikili görüşmede Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediği kulisi) İki lider arasında yapılan görüşmenin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmam. İki lider elbette oturduk konuştuk. Zaten gündem konusunu belirleyecek olan da temel bey. Bu birinci turu ikinci turu da büyük bir ihtimalle temel bey yapacak. Gayet güzel samimi bir görüşme oldu. Hem Türkiye’nin sorunlarını konuştuk hem bizim ekonomi konusunda da sosyal politikalar konusunda da açıkladığımız ortak mutabakat metinini kamuoyuna yansımalarını konuştuk. Doğrusunu isterseniz altı lider bir araya gelecek ebetteki cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz burada dayatma efendim şu bu olacak diye bir şey yok. Her birimiz partilerimizden bağımsız olarak Türkiye’yi düşünüyoruz. Kişi endeksli düşünmenin doğru olduğuna inanıyorum. Bu sistem Türkiye için beka sorunudur. Lider konusunda oturup konuşacağız.

"(Kulislerde konuşulan Kılıçdaroğlu'nun yüzde 58 oy aldığı anket) Gerçekten de temel hedefimiz ülkenin huzur. Altı lider bu memlekette artık huzur olsun bu memleketi bir ayağa kaldıralım istiyoruz.

"İsmim üzerinde mutabakat olursa elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir"
(Temel Bey masaya aday ismi olarak Kılıçdaroğlu’nu getirirse?) Şöyle mutabakat olması lazım. Bir adayın gelmesi onun çıkması diye bir şey yok. Öteden beri üzerinde durduğum mutabakat olması. (Bu soru geldiğinde sizin oyunuz ne olur? İtiraz eder misiniz?) Benim itiraz etmeye hakkım yok zaten. Diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. Siz neden benim adımı ileri sürüyorsunuz diye özel bir itirazım olmaz. İşin doğasına aykırı olur bu."Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Alevi-Bektaşi Başkanlığına Atama

EYT'lilerin Maaşları Belli Oldu

Kılıçdaroğlu’ndan Paçacı’ya Telefon
»  Zühtü Aslan Üçüncü Kez AYM Başkanı
»  Aykut Erdoğdu CHP'ye Geri Döndü
»  Kılıçdaroğlu’ndan SPK’ya Borsa Tepkisi
»  Karamollaoğlu Safını Belirledi
»  Erdğan: 'Faizi Daha da Düşüreceğiz'
»  CHP’den 2 Nisan'da Seçim Önerisi
»  İşte Erdoğan'ı Kızdıran AKP'liler
»  Demirtaş'tan'Mutabakat Metni Yorumu
»  Kılıçdaroğlu'ndan 'Bay Bay' Yanıtı
»  Erdoğan’dan AKP’li Vekillere Sert Sözler
»  Akşener’den Zor ‘Sinan Ateş’ Soruları
»  Gültekin Uysal Özür Diledi
»  Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na:Baybay Kemal
»  Özdağ ve Uysal Birbirine Girdi
»  Davtoğlu'ndan 'Lütfen Susun' Mesajı
»  Kılıçdaroğlu: 'Ben Kemal, Geliyorum'
»  Ortak Aday'da Tarih Karmaşası
»  Bahçeli: Alayınızı Çılgına Döndereceğiz
»  4 İlde 'Kökünü Kurutma 'Operasyonu
»  Fetö'ye Sınav Soruları Operasyonu
»  Doğalgazda Gizli Zam Skandalı
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
GAZETEC? ACI S?YLER !

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Matematik Ucuzlugu

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.